Многофамилните жилищните сгради ще бъдат санирани с осигурено европейско финансиране от НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ, Инвестиция „ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В СГРАДЕН ФОНД“, процедура BG-RRP-4.023 - ПОДКРЕПА ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНИЯ СГРАДЕН ФОНД -ЕТАП I.
Одобрените по ЕТАП I на програмата сгради за енергийно обновяване са:
Многофамилна жилищна сграда в гр. Гоце Делчев, ул. Царица Йоанна №25, вход А
Многофамилна жилищна сграда в гр. Гоце Делчев, ул. Кавала №5, вх. А и вх. Б
Многофамилна жилищна сграда в гр.Гоце Делчев, ул. Бяло Море №8, вход А и вход Б
Многофамилна жилищна сграда в гр. Гоце Делчев, ул. Страцин №82
Общата стойност на 4-те проекта е в размер на 3 145 743.53 лева, от които 2 630 047.88 лева европейско финансиране, чрез Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и 515 695.65 лева допълващо национална финансиране.
Срокът на изпълнение на проектните дейности е до 30.06.2026г.
Основната цел на проектите е енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, чрез изпълнение на мерки за енергийна ефективност за подобряване на условията и качеството за живот на населението в страната чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд.
Специфични цели на инвестицията за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд са: • подобряване енергийните характеристики на жилищни сгради, чрез прилагане на устойчиви интегрирани високоефективни енергийни мерки;
• достигане на клас на енергопотребление минимум „В“ след прилагане на енергоспестяващи мерки при многофамилните жилищни сгради;
• намаление на енергийното потребление на страната, както и до редуциране на емисиите на парникови газове;
• постигане на минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд;
• ресурсна ефективност, икономическа целесъобразност, устойчив строителен процес;
• намаляване на енергийната бедност, чрез намаляване на разходите за енергия;
Предвижда се изпълнението на всички енергоспестяващи мерки, предписани в обследванията за енергийна ефективност на сградите, а именно: топлинно изолиране на външни стени, подмяна външни прозорци и врати, топлоизолация на покриви, топлоизолация на подове, изпълнение на всички съпътстващи СМР, необходими за изпълнение на предписаните енергоспестяващи мерки.
Проектите ще се изпълнят от Община Гоце Делчев, в качеството й на Водещ партньор и 4-те сдружения на собствениците на самостоятелни обекти в сградите, в качеството им на Крайни получатели.
Политиката в областта на енергийната ефективност (ЕЕ) е много съществен елемент от националната и европейската енергийна политики и политиката в областта на климатичните промени. В съответствие с приоритетите на Европейския съюз, енергийната ефективност е първият приоритет в енергийната политика и е от основно значение за изпълнението на целите за периода 2020–2030 г. Нормативната уредба на България в областта на ЕЕ е приведена в съответствие с европейското законодателство, като основният документ, осигуряващ изпълнението на политиката в тази област е Законът за енергийната ефективност (ЗЕЕ). В контекста на европейския преход към зелена икономика, като една от централните теми на Европейската политика, Планът за възстановяване и устойчивост на Република България се фокусира върху декарбонизацията и климатичната неутралност на градовете. Постигането на целите за повишаване на енергийната ефективност е стратегически свързано с обновяването на сградния фонд. |